Ставите са съвършено изградени и обикновено се износват при възрастните хора. Изхабяването на ставите обаче , макар и по-рядко , се среща и при по-младите.
Често неправилната диета и следователно неправилното „захранване“ на ставите са причина за слабостта на ставния хрущял , а от там и за т.н. износване.
Има много причини , които могат да доведат до износване на ставите.
- Фамилна обремененост.
- Наднормено тегло.
- Неподходяща стойка.
- Прекомерно или почти никакво физическо натоварване.
- Различни болести.
- Дефицит в продукцията на глюкозаминогликани.
Наличието на проблеми със ставите у член от семейството увеличава шанса от развитието на заболяването.
Колкото повече тежите, толкова повече се натоварват ставите – многото килограми често са причината за проблеми със ставите.
Прекомерното физическо натоварване може да износи хрущялите още в ранна възраст. Липсата на физическо натоварване от своя страна пък също е вредно . Много хора смятат , че е добре да избягват натоварване , когато страдат от износване на ставите ,защото това би могло да задълбочи проблема , но всъщност тялото е създадено , за да е в движение и в никакъв случай не бива да допускаме да го обездвижим.
Подаграта и други различни заболявания могат да задълбочат или да доведат до проблем със ставите.
Глюкозаминът е един от градивните елементи на хрущяла. Той има естествен противовъзпалителен ефект. Тялото го използва за изграждане на сухожилия , връзки хрущяли и не на последно място – на течността около ставите. Приемането на допълнителен глюкозамин може да уплътни хрущялите и течността около ставите , или поне да предотврати преждевременното им разграждане.
Съществуват различни видове хранителни добавки в полза на опорно-двигателната система. За да я запазим обаче възможно най-дълго време , не са достатъчни единствено хранителни добавки. Трябва да се погрижим за здравословното си тегло, да си осигурим умерено физическо натоварване и не на последно място – да съчетаем всичко това с добавки.
Превенцията е по-надеждна от лечението!
В ежедневието си можем да променим някои дребни , но важни неща , чрез които да запазим ставите си здрави по-дълго време.
- Не трябва да стоим в една позиция часове наред. От време на време е добре да ставаме , да се разхождаме , да се разтягаме.
- Добре е да избягваме да вдигаме и носим тежки товари.
- Хубаво е да носим качествени обувки с ергономични стелки.
- Важно е да спим на матраци , поддържащи естествената форма на гръбнака.
Здравето на ставите ни зависи от много неща. С малки усилия можем да успеем да го задържим за възможно най-дълго време!